Wielu z nas zastanawiało się czy batony proteinowe faktycznie są takie zdrowe jak je malują producenci? Wystarczy przeczytać etykietę pierwszego lepszego batona proteinowego by zobaczyć że jest tam kilka składników które niekoniecznie są dla nas dobre jak mp syrop glukozowo-fruktozowy. Natomiast nie da się ukryć że tego typu przekąska może być doskonałym uzupełnieniem naszej diety gdy nie mamy czasu na przyrządzanie posiłków.
Dlatego dziś pokażę wam jak ja przyrządzam swoje batony proteinowe domowej roboty, które są na pewno zdrowe i przede wszystkim są zrobione z pełnowartościowych składników. Przepis jest skomponowany na przyrządzenie 4 takich batonów, natomiast ja polecam zrobić sobie na zapas takie batony na kilka dni do przodu, w lodówce nam się nie zepsują.
Składniki na 4 porcje:
- 100 gram płatków jaglanych
- 50 gram masła orzechowego
- 50 gram mleka 0%
- Odżywka białkowa (ja użyłem białka serwatkowego WPC) – 50 gram
- Miód 15 gram
- 20 gram orzechów włoskich
Przygotowanie:
- Przygotowanie zaczynamy od wymieszania w misce składników suchych czyli odżywki białkowej, płatków jaglanych oraz pokruszonych orzechów włoskich.
- Do rondelka wlewamy mleko, dodajemy miód oraz masło orzechowe. Podgrzewamy na małym ogniu i cały czas mieszamy aż nam się wszystko rozpuści i ładnie wymiesza.
- Zawartość rondelka dodajemy do miski i wszystko mieszamy. Zważywszy że składników suchych jest dużo więcej, może być ciężko wymieszać wszystko łyżką lub mikserem. Proponuje więc zrobić to gołymi rękami, jest dużo szybciej.
- Gdy wszystkie składniki są dokładnie wymieszane można przełożyć powstałą masę do pojemnika. Równomiernie układamy tak abyśmy później mogli ten kawałek pokroić na batony.
- Pojemnik wkładamy na około 2 godziny do lodówki.
- Po 2 godzinach można wyjąć. Masa powinna być tak twarda np tabliczka czekolady. Po wyjęciu z pojemnika można pokroić na porcję. Przygotowany przepis jest na mniej więcej 4 batony po około 65 gram każdy.
Batony proteinowe gotowe!
Makroskładniki na 1 porcję (1 baton):
- Energia – 270 kcal
- Białko – 18 gram
- Węglowodany – 24 gram
- Tłuszcze – 11 gram
Wartość poszczególnych makroskładników może się różnić, w zależności z jakich dokładnie produktów korzystamy. W celu dokładnego poznania zawartości makroskładników zalecam porównać je z etykietą na opakowaniu.