Kwas hialuronowy jest substancją, która w naturalny sposób występuje w naszym organizmie. W największym stężeniu można znaleźć go w skórze, jak również w ciele szklistym oka oraz mazi stawowej. U młodych osób poziom tego organicznego związku chemicznego jest wysoki, jednak wraz z biegiem lat jest go coraz mniej. Jest to idealny moment na rozważenie suplementacji i stymulowanie produkcji tego istotnego składnika. Dobrym pomysłem może okazać się wzbogacenie dotychczasowej diety o produkty spożywcze, które w naturalny sposób zwiększą ilość kwasu hialuronowego w organizmie. Tylko co zawiera kwas hialuronowy?
Odpowiedni poziom kwasu hialuronowego w organizmie można regulować poprzez zjadanie posiłków przygotowanych z konkretnych produktów spożywczych. Kwas hialuronowy zawierają na przykład: chude mięso, żelatyna, soja, olej z wątroby dorsza, świeże warzywa i owoce, zioła oraz produkty jednocześnie bogate w magnez i cynk.
Zastanawiasz się jak skomponować codzienny jadłospis, aby swoją dietą regulować poziom kwasu hialuronowego w organizmie? Zależy Ci na jak najdłuższym zachowaniu młodego wyglądu? Chcesz, aby Twoja skóra przez długi czas była jędrna i intensywnie nawilżona, a stawy funkcjonowały bez żadnych problemów?
Sprawdź najważniejsze informacje na temat kwasu hialuronowego, a takie marzenia będą mogły stać się rzeczywistością!
Czy nasz organizm potrafi produkować kwas hialuronowy?
Ludzki organizm ma zdolność do samodzielnego wytwarzania kwasu hialuronowego. Jednak wraz z biegiem czasu, szczególnie po dwudziestym piątym roku życia, produkcja tej substancji stopniowo się zmniejsza. Trzeba więc pamiętać o ciągłym uzupełnianiu jej niedoborów.
Właściwy poziom kwasu hialuronowego – co należy jeść?
Podstawowym produktem spożywczym, który zawiera dużo kwasu hialuronowego, a przy tym wspiera produkcję kolagenu w organizmie jest różnego typu chude mięso. Szczególne wartościowy w tym względzie jest drób, wołowina, baranina, cielęcina oraz mięso z kaczki. Ponadto, fundamentem diety dostarczającej kwas hialuronowy, powinny być oczywiście świeże, jak najmniej przetworzone warzywa. Najlepiej sprawdzą się różne odmiany ziemniaków, soja, fasola oraz czerwone buraki. Źródłem tego składnika są także warzywa zielone oraz te zawierające tak zwane flawonoidy.
Mowa tutaj chociażby o brokułach, brukselce, szpinaku, porze, zielonym groszku, kapuście pekińskiej, kalafiorze, bobie, cykorii, kapuście włoskiej, rzodkiewce, sałacie, a także pomidorach, czerwonej papryce, czosnku i cebuli. Smak przygotowywanych potraw można wzbogacać aromatycznymi ziołami, które niejednokrotnie są źródłem kwasu hialuronowego. Do doprawiania najbardziej nadają się: pietruszka, kolendra, rozmaryn oraz bazylia.
Także zjadając deser można dostarczyć sporą dawkę tego składnika. Wystarczy, że przygotuje się zawierającą dużo żelatyny galaretkę o ulubionym smaku. Do tego warto dodać świeże owoce. Tym bardziej, że one również mają w sobie kwas hialuronowy. Zalecane jest sięganie po: cytryny, pomarańcze, grejpfruty, jabłka, tryskawki, jeżyny, maliny, winogrona oraz żurawinę.
Zasady diety bogatej w kwas hialuronowy – zapamiętaj je!
Jeśli chce się podnieść poziom kwasu hialuronowego w organizmie, należy urozmaicić dotychczasowy jadłospis produktami bogatymi w magnez oraz cynk. Do tej pierwszej grupy zalicza się na przykład: banany, nasiona słonecznika, produkty sojowe, migdały, gorzką czekoladę, otręby pszenne, ryby, orzechy nerkowca oraz włoskie. Natomiast w drugiej grupie znajdują się: ziarna zbóż, brązowy ryż, orzechy ziemne oraz dynia.
Podczas najbliższej wizyty w sklepie, który w swoim asortymencie ma naturalną i zdrową żywność, warto zaopatrzyć się w olej z wątroby dorsza. Produkt ten, oprócz kwasu hialuronowego zawiera w swoim składzie także witaminę A. Takie połączenie przyczynia się do zniwelowania zmarszczek, a także skutecznie przeciwdziała przedwczesnemu starzeniu się skóry.
Natomiast, jeśli chodzi o napoje to istotne jest prawidłowe nawadnianie organizmu, czyli wypijanie dziennie około dwóch litrów wody. Warto także sięgać po białą, czerwoną i zieloną herbatę, a od czasu do czasu także po czerwone wino.
Kwas hialuronowy – kiedy warto rozważyć suplementację?
Stan naszej skóry bardzo często może podpowiedzieć czy w naszym organizmie znajduje się odpowiednia ilość kwasu hialuronowego. Jeśli tego składnika będzie za mało, mogą wystąpić pewne objawy, które na dobrą sprawę można zauważyć nawet gołym okiem. Najczęściej zalicza się do nich: zmniejszenie zdolności skóry do regeneracji, jej nadmierne przesuszenie i zwiotczenie, pojawianie się nowych zmarszczek oraz przebarwień, jak również utratę jędrności skóry. Jednak objawy zaniku kwasu hialuronowego występują nie tylko na powierzchni skóry. Niejednokrotnie licznym przekształceniom ulega także wygląd twarzy – zmianie ulega jej owal, a rysy zostają wyostrzone. Warto więc stale obserwować swój organizm, ponieważ jest on najlepszym barometrem, wskazującym czy coś nam dolega, czy też wcale nie musimy obawiać się o własne zdrowie.
Czy kwas hialuronowy w formie suplementu jest bezpieczny?
Jeśli wzbogacenie codziennego jadłospisu o produkty zawierające kwas hialuronowy okaże się niewystarczające, niezbędne będzie sięgnięcie po profesjonalne preparaty. Nie należy mieć w związku z tym żadnych obaw, ponieważ kwas hialuronowy w postaci suplementów diety jest bezpieczny i niesie za sobą jedynie pozytywne efekty. Taka suplementacja jest w pełni wolna od jakiegokolwiek ryzyka. Wszystko dzięki temu, że skład takiego preparatu jest niemal identyczny jak struktura substancji, która znajduje się w organizmie. Ponadto, na przykład w porównaniu z kwasem hialuronowym podawanym w formie zastrzyku, działanie tabletki lub kapsułki nie jest gwałtowne, tylko zachodzi stopniowo i organizm może się do tego przyzwyczaić.
Czy można znaleźć go w aptekach?
Suplementy, które zawierają w swoim składzie kwas hialuronowy, można znaleźć w aptekach. Najczęściej są tam dostępne w formie tabletek, kapsułek, roztworów do oczu lub żeli do stosowania na stawy. W zależności od rodzaju i wielkości opakowania jego cena wynosi kilkadziesiąt złotych.
Kwas hialuronowy – przeciwwskazania do stosowania!
Kwasu hialuronowego lepiej unikać w następujących przypadkach:
- Trądzik lub opryszczka
- Choroba nowotworowa i leczenie onkologiczne
- Okres laktacji oraz ciąża
- Stany zapalne i infekcje skórne
- Choroby autoimmunologiczne
- Uczulenie na kwas hialuronowy
- Tendencja do występowania blizn przerostowych
- Spożywanie leków obniżających krzepliwość krwi
- Wiek poniżej 18 lat
- Cukrzyca
Jak dawkować preparaty z kwasem hialuronowym?
Optymalna dzienna dawka suplementów z kwasem hialuronowym to jedna tabletka lub kapsułka. Najlepsze rezultaty przynosi spożywanie tego preparatu w takcie posiłku. Trzeba jednak pamiętać, aby nie przekraczać zalecanej dobowej porcji.
Kwas hialuronowy – jaki jest jego wpływ na skórę?
Kwas hialuronowy słynie przede wszystkim ze swojego zbawiennego wpływu na stan naszej skóry. Suplementacja tego składnika lub dostarczanie go w naturalny sposób wraz z pożywieniem wywołuje między innymi następujące skutki:
- Dogłębne nawilżenie i odżywienie skóry
- Widoczna redukcja zmarszczek
- Poprawa elastyczności skóry
- Przyspieszenie procesów regeneracyjnych skóry
- Redukcja cieni pod oczami
- Ochrona przed wolnymi rodnikami
- Zapewnienie młodego wyglądu skóry
- Wygładzenie powierzchni skóry
- Ukrycie przejawów starzenia się skóry
- Modelowanie ust
- Przywrócenie skórze naturalnego blasku
- Podnoszenie owalu twarzy
- Ochrona przed mechanicznymi uszkodzeniami
- Niwelacja niedoskonałości
- Ochrona skóry przed promieniowaniem UV
- Łagodzenie skutków stresu oksydacyjnego
- Zapobieganie utracie wilgoci
- Ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi
Medycyna estetyczna i kosmetologia – wykorzystanie kwasu hialuronowego
Kwas hialuronowy to sprawdzony patent na młody wygląd, dlatego każda osoba, która pragnie korzystać z jego właściwości, może dokonać tego w niezwykle prosty sposób. Wystarczy zaopatrzyć się w jeden z kosmetyków zawierających w swoim składzie właśnie ten składnik. A jest w czym wybierać, bowiem w drogeriach dostępne są na przykład: kremy, balsamy, serum, płyny micelarne, toniki oraz maseczki, które można nakładać zarówno na twarz, jak i na całe ciało. Natomiast do pielęgnacji włosów służą szampony oraz odżywki z dodatkiem kwasu hialuronowego. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.
Ten „eliksir młodości” kilka lat temu cieszył się ogromną popularnością wśród światowych gwiazd oraz celebrytek chcących poprawić swój wygląd. Natomiast teraz takie rozwiązanie jest dostępne dla wszystkich, którzy mają takie pragnienie i dysponują odpowiednimi środkami finansowymi. Profesjonalne zabiegi kosmetyczne z kwasem hialuronowym pozwalają na przykład wypełnić zmarszczki, powiększyć piersi, poprawić wygląd pośladków, jak również dokonać korekty nosa. Związaną z nimi zaletą jest natychmiastowe działanie. Jednak w ich przypadku już po upływie nawet sześciu miesięcy odmładzające rezultaty mogą niemal całkowicie zniknąć, w związku z czym zabiegi należy regularnie powtarzać.
W jaki inny sposób przejawia się działanie kwasu hialuronowego?
Trzeba pamiętać, że suplementacja kwasu hialuronowego oraz spożywanie produktów z tym składnikiem ma korzystny wpływ nie tylko na skórę. Znane są także prozdrowotne właściwości o nieco innym charakterze. Ważne jest na przykład bezpośrednie powiązanie kwasu hialuronowego z funkcjonowaniem stawów. Wszystko przez to, że jest on fundamentalnym elementem mazi stawowej, dzięki któremu zmniejsza się tarcie, a chrząstka stawowa nie ściera się. Kwas hialuronowy jest ponadto elementem składowym ścian naczyń krwionośnych. Inne funkcje biologiczne kwasu hialuronowego wiążą się chociażby z prawidłowym widzeniem, a także nawilżeniem strun głosowych. Odpowiedni poziom tego składnika w organizmie wpływa również na witalność paznokci oraz stan włosów.
Podsumowanie
Każdy kto chce jak najdłużej cieszyć się z atrakcyjnego i młodego wyglądu, powinien rozważyć skorzystanie z dobrodziejstw, jakie niesie za sobą kwas hialuronowy. Jednak trzeba wiedzieć, że cenne właściwości tego składnika mają dużo szersze zastosowanie. Oprócz kosmetyki i medycyny estetycznej jest to chociażby ortopedia, ponieważ kwas hialuronowy jest pomocny w przypadku chorób zwyrodnieniowych stawów. Nie sposób nie wspomnieć także o otolaryngologii, ginekologii, proktologii oraz okulistyce. Znaczenie kwasu hialuronowego jest naprawdę duże, więc w momencie zauważenia symptomów świadczących o jego niedoborze, warto podjąć odpowiednie działanie. Punktem wyjścia niech będzie zmiana diety i praktyczne wdrożenie pozytywnych nawyków żywieniowych. Trzeba jednak mieć na uwadze, że korzyści wynikające z właściwości kwasu hialuronowego można zaobserwować dopiero po regularnym stosowaniu go przez określony czas, konsekwencja jest więc kluczem do sukcesu.