Szybkie tempo życia, stres i niewłaściwa dieta prowadzą to powstawania wielu chorób cywilizacyjnych. Wśród nich, jest jedna która szczególnie często atakuje społeczeństwa zachodnie, to cukrzyca, jakie są jej typy i objawy? Postaram się to w prosty sposób wyjaśnić. Istnieją dwa typy cukrzycy, wywoływane są one przez różne czynniki. Ich objawy są takie same i bardzo często wspólny jest też sposób ich leczenia.
Cukrzyca typu 1.
Cukrzyca I typu, to tak zwana cukrzyca młodzieńcza lub insulinozależna, choć ostatnio obserwuje się zachorowania ludzi w różnym wieku. Odpowiadają za nią głównie czynniki genetyczne, choć to w którym momencie życia ujawni się choroba, w dużej mierze zależy od naszych nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej. Cukrzyca młodzieńcza jest chorobą autoimmunologiczną. Powstaje w wyniku zaatakowania przez układ odpornościowy człowieka jego własnej trzustki, a konkretnie komórek beta, wytwarzających insulinę.
Leczenie cukrzycy typu 1 odbywa sie wyłącznie przy użyciu insuliny podawanej w postaci zastrzyków podskórnych.
Cukrzyca typu 2.
Cukrzyca II typu, to tak zwana cukrzyca starcza, choć obserwuje się również wiele zachorowań wśród trzydziestu i czterdziestolatków.
Choć nie bez znaczenia są w przypadku cukrzycy drugiego typu czynniki genetyczne, to głównymi czynnikami powodującymi rozwój choroby są:
- Otyłość
- Brak aktywności fizycznej.
W przeciwieństwie do cukrzycy insulinozależnej, w przypadku cukrzycy drugiego typu, trzustka osoby chorej najczęściej produkuje insulinę, ale w zbyt małych ilościach. W zależności od zaawansowana choroby stosuje się terapie polegającą na podawaniu insuliny w zastrzykach. Lub stosuje się tabletki wspomagające czynność trzustki. Zdarza się również, że objawy cukrzycy II typu samoistnie ustępują po:
- Zastosowaniu zdrowego stylu życia
- Przy odpowiedniej aktywności fizycznej
- Przy zdrowej i zbilansowanej diecie
- Zredukowaniu masy ciała
Jak sie uchronic przed cukrzyca?
Jeśli ktoś spośród naszych bliskich choruje na cukrzycę, warto co pewien czas, oznaczyć profilaktycznie poziom glukozy we krwi. Wcześnie wykryta choroba jest łatwiejsza w „prowadzeniu”. Jednak nawet jeśli nikt z naszej rodziny nie choruje, to pewne objawy powinny wzmóc naszą czujność. To powinno skłonić nas do wizyty u lekarza.
Objawy cukrzycy typu 2.
Wśród objawów cukrzycy najpopularniejsze to duże pragnienie i wzmożone oddawanie moczu. Nasza uwagę powinny też wzbudzić apatia i trudno wytłumaczalne zmęczenie oraz senność, zwłaszcza, jeśli już rano wstajemy zmęczeni i ociężali z łóżka.
Czasem zdarza się, że cukrzyca rozwija się powoli i nie daje jednoznacznych objawów, łatwo wtedy przegapić moment zachorowania. O chorobie dowiadujemy się wtedy dopiero w momencie wystąpienia pierwszych powikłań. Jeśli więc mamy skłonność do grzybicy, lub znajomi zwracają nam uwagę że masz oddech dziwnie pachnie (zapach podobny do alkoholu) mimo że nie pijemy, to może to oznaczać utajony przebieg choroby. Również tworzenie się na stopach trudno gojących się ranek jest objawem zaawansowanej cukrzycy.
Cukrzyca to podstępna choroba, która nieleczona może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji z zawałem, udarem i śpiączką cukrzycową na czele. Jeśli więc zauważymy któryś z niepokojących objawów należy udać się czym prędzej do lekarza. Wykrycie choroby jest bardzo łatwe, wystarczy do tego zaledwie jedna kropla krwi.