Akcesoria protetyki słuchu wymagają wydajnego i niezawodnego źródła energii. Producenci opracowują coraz to nowe koncepcje dostarczanie prądu do urządzenia. Chcesz poznać dwa podstawowe rodzaje układów zasilających? Poświęć kilka minut na lekturę niniejszego poradnika, a dowiesz się wszystkiego o zasilaniu aparatów słuchowych.
Baterie jednorazowe do aparatów słuchowych
Pierwszym i najpowszechniejszym systemem akumulacji i przesyłu prądu są ogniwa cynkowo-powietrzne. Niewielkie baterie montuje się bezpośrednio w obudowie urządzenia zausznego lub wewnątrzusznego. Użytkownicy aparatów słuchowych mają do dyspozycji rozmaite wersje akcesoriów do magazynowania energii, które różnią się pojemnością i rozmiarem (np. 13, 10, 312 czy 675).
Główną zaletą baterii do aparatu słuchowego jest ich niska cena i uniwersalność. Użytkownicy mają możliwość natychmiastowej wymiany w sytuacji, kiedy dane ogniwo uległo niespodziewanemu wyczerpaniu.
Oznaczenia baterii jednorazowych
Zastanawiasz się, jak dobrać rozmiar elementów zasilających model zauszny (BTE) lub wewnątrzusznych (ITE)? Podpowiadamy!
Popularne baterie do aparatu słuchowego 13 nie będą pasować do każdego rodzaju sprzętu protetycznego. Aby ułatwić proces identyfikacji właściwego ogniwa, producenci przeprowadzili standaryzację oznaczeń odpowiednimi kolorami. Oto najczęściej spotykane rozmiary i przypisane im barwy:
- 10 — żółty,
- 13 — pomarańczowy,
- 312 — brązowy,
- 675 — niebieski.
Im większy ubytek słuchu, tym wymagany jest mocniejszy akumulator. Baterie do zausznego aparatu słuchowego 13 należą do najczęściej spotykanych i umożliwiają nieprzerwane korzystanie z urządzenia przez okres 6-12 dni. Tymczasem największe ogniwa — 675 — trafiają do specjalistycznych modeli i oferują nawet 20-dniowe interwały między kolejnymi wymianami.
Ładowalne akumulatory do aparatu słuchowego
Pora przedstawić drugi filar systemów zasilania w protetyce słuchu. O ile aparaty słuchowe zauszne bez przeszkód pomieszczą baterie 13 lub 312, o tyle w wielu produktach ITE nie znajdziemy wystarczającego miejsca na włożenie standardowych ogniw.
Dlatego coraz więcej użytkowników ceni sobie zasilanie akumulatorowe. Obecność ładowalnego magazynu energii pozwala wyeliminować koszty zakupu jednorazowych akcesoriów. Podłączenie urządzenia do gniazdka sieciowego następuje przeważnie w godzinach nocnych, kiedy to nie potrzebujesz korzystać z aparatu słuchowego.
Kiedy warto wybrać produkt z akumulatorem?
Rozważasz zakup modelu zausznego na baterie 13? A może zdecydowałeś się na system ITE ze wbudowanym akumulatorem? Poznaj zalety tej drugiej opcji:
- długi czas pracy,
- brak kosztów eksploatacyjnych,
- możliwość ładowania z powerbanków,
- mocniejsza obudowa,
- niezawodność.
Zakup sprzętu zausznego i wewnątrzusznego na akumulator zalecamy osobom stawiającym na wygodę użytkowania. Nie bez znaczenia pozostają także kwestie środowiskowe — jednorazowe ogniwa szybko stają się śmieciami, które należy odpowiednio utylizować.
1 Komentarz
Świetny artykuł. W trakcie poszukiwania w sieci informacji znalazłam ten artykuł. Wielu osobom wydaje się, że mają odpowiednią wiedzę na poruszany przez siebie temat, ale niestety tak nie jest. Stąd też moje pozytywne zaskoczenie. Muszę wyrazić uznanie za Twoje działania. Koniecznie będę polecał to miejsce i często wpadał, żeby przejrzeć nowe posty.